16 Eylül 2008 Salı

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilyaların insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Bedenen ve fikren dinlenmeye ihtiyacı olan insanın aradığı rahatlık ve huzur, kullanışlı ve iyi döşenmiş mobilya ile elde edilebilir. Kötü bir mobilya, sebep olduğu sırt, adale, bel ve ayak ağrıları gibi zararları yanında psikolojik olarak da kişiyi rahatsız ve huzursuz eder. Bunun yanı sıra vaktinden önce bozulur, eskir ve kısa bir zaman sonra da onarılması ve yenilenmesi zorunlu hale gelir. Bu yüzden mobilyaların seçiminin iyi yapılması gerekir.

İhtiyacımız olan bir mobilya her bakımdan rahat, kullanışlı, uzun ömürlü olmalı ve dolayısıyla değerini karşılamalıdır. Bu sebeplerden dolayı satın alacağınız herhangi bir koltuk, kanepe, sandalye hakkında yeterli bilginiz olmalıdır. Bu bilgi çok sayıda mağaza gezilerek elde edilebilir. Görünüşü güzel olan bir mobilya rahat olmayabilir veya fiyatı uygun olmayabilir. Diğer taraftan dayanıklı, rahat ve uygun fiyatta olan mobilyanın da görünüşü güzel olmayabilir. Bu nedenle mobilyanın sadece dış görünüşüne bakmak yeterli değildir. Kullanılma biçimi kontrol edilmelidir. Fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masrafları da göz önünde tutulmalıdır. Yasal bir zorunluluk olmasına rağmen, mobilyaların özelliklerini de içeren kullanma kılavuzları çoğu zaman tüketiciye verilmemektedir.

Bu durumda önce o ürüne ait kullanma kılavuzu istenmeli, kılavuzun verilmemesi durumunda mobilya dikkatli bir şekilde incelenerek satıcıdan mobilya ile ilgili tüm bilgiler toplanmalıdır. Mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlam olması, cilasının düzgün olması da mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerdendir. Ayrıca satın alınması, düşünülen mobilyadaki döşemelik malzemenin kolay yanmayan,terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması da tercih sebebidir. Alınan mobilyanın eve veya büroya teslim masraflarının fiyata dahil olup olmadığı satın almadan önce öğrenilmelidir. Mobilya seçerken tüm bu özellikleri dikkate alarak, istek, ihtiyaç ve bütçenize en uygun olanları seçiniz.

Mobilyalarınızı Satın Almadan Önce...

Aile bütçesi ön planda tutularak , mobilyanın kullanılma amacı, dekorasyondaki yeri ve önemi dikkate alınıp, ihtiyaç durumu ortaya çıkarılmalıdır. Bu durumda yalnız yeni alınacaklar değil, varsa eski eşyaları da dikkate almak ve düşünmek gerekir. Mobilyaların seçiminde ihtiyaçlar, ekonomik durum ve zevk oldukça önemlidir. Ayrıca kullanışlılık, sağlamlık ve uzun ömürlülük gibi hususlar da önemle göz önünde tutulmalıdır.


1-Ahşap Mobilyalarda Nelere Dikkat Etmeli?

• Dolap kapaklarının ve çekmecelerin iyi kapanmasını kontrol edin.
• İç yüzey köşeleri pürüzlü olmamasına, çekmece içlerinin temiz olmasına dikkat edin. (kıymık, budak vb. içermemeli.)
• Uzun olan raflarda orta destek bulunmasına ayrıca masaların ayaklarının yere tam olarak temas etmesine ve ayakların birbirleriyle uyumlu olmasına dikkat edilmeli.
• Sürgülü kapılar ve dolaplar gıcırdamamalı ve kolayca sürülebilmeli, uzun kapılı mobilyalar sağlam menteşelerle iyice desteklenmeli.
• Mobilyanın kostrüksiyonu sağlam ve güvenli olmalı. Mobilyaların iç aydınlatması kolayca yapılabilecek durumda olması gerekir.

2- Kumaş Kaplı Mobilyalarda Dikkat Edilecek Hususlar
• Oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmasına, her pozisyon için oturma dengesi iyi sağlanmış olmalı.
• İskeleti kuvvetli olmalı; gıcırdamamalı, sallanmamalı. Ayrıca iskelet ve köşeler kumaş ile iyi bir şekilde kaplanmış olmalı.
• Köşeler iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı. Dikişler ve biyeler düzgün olmalı.
• Desenler ortalanmış olmalı ve çizgiler dikişler uyumlu olmalı.Minderler esnek olmalı, koltukla uyum içinde olmalı.
• Kanepe ve koltuk üzerindeki düğmeler güvenli bir biçimde dikilmiş olmalı.
• Sürekli kullanılacak olan ürünler sağlam ve sık dokunmuş olmalı.
•Temizlemek üzere çıkarılabilecek parçalar yıkanmaya elverişli ve dayanıklı üründen yapılmış olmalı.

Hiç yorum yok: